Podkarpacka Piłka Ręczna Plażowa zadebiutowała na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2022 w Krakowie w sportach letnich.

Opublikowane: 28 lipca 2022

W dniach 25-26 lipca b.r. w Krakowie odbyły się półfinały / eliminacje OOM Juniora Młodszego i Juniorki Młodszej w piłce ręcznej plażowej, w których udział wzięły po raz pierwszy w historii tej dyscypliny reprezentacje województwa podkarpackiego dziewcząt i chłopców na co dzień występujący w hali.

Reprezentacje składały się z zawodników powołanych z klubów SRS Przemyśl, SPR Stal Mielec, SPR Handball Rzeszów, UKS Gryf Radomyśl Wielki, UKS GEM Handball Posada Górna, JKS San Jarosław. Informacje o udziale naszych reprezentacji można uzyskać na stronie internetowej:

http://olimpiada.malopolska.pl/
https://www.facebook.com/recznaplazowa/

Nasze zespoły w eliminacjach po raz pierwszy mierzyły się z reprezentacjami: dziewczęta w swojej grupie- opolskiego, kujawsko – pomorskiego i podlaskiego, natomiast chłopcy – opolskiego, kujawsko – pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego. Dziewczęta zajęły VII miejsce, a chłopcy V miejsce, co ostatecznie przełożyło się w końcowej klasyfikacji na 14 miejsce dziewcząt i 13 chłopców.

Był to nasz debiut. Dla naszej młodzieży była to fantastyczna przygoda z piłką ręczną w innym wydaniu, na piasku. Piłka ręczna plażowa cały czas się rozwija i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 2024 roku w Paryżu podczas Igrzysk Olimpijskich ma szansę stać się dyscyplina olimpijską. W każdym meczu możemy podziwiać efektowne akcje, których nie zobaczymy na parkietach w hali, w tradycyjnej piłce ręcznej lub bardzo rzadko pojedyncze zagrania. Na trybunach widać coraz więcej sympatyków tej dyscypliny, a na boiskach wzajemny szacunek wszystkich uczestników, zawsze panuje świetna atmosfera.

Myślę, że nasza młodzież zaraziła się pozytywnie tą odmianą piłki ręcznej, bo większość z nich, którzy wystąpili podczas OOM w Krakowie, już planują swój udział w przyszłym roku, która odbędzie się na śląsku. Podkreślić należy, że nasz udział w dużej mierze zawdzięczamy dofinasowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego, dzięki któremu mogliśmy zakupić nowe stroje do tej dyscypliny oraz zapewnić transport dla naszej młodzieży. W przyszłości planujemy zakup bramek do tej dyscypliny, tak aby móc się odpowiednio rozwijać w plażówce i przygotować do udziału w zawodach mistrzowskich. Na pewno jeszcze nie raz zagramy na piasku.” (przyp. red. J.Moskalczyk)

Powrót